PVC Pencere Bileşenleri
  Evinize pvc kapı ve pencere sistemleri seçimi yaparken, 9 etkeni değerlendirmek gerekmektedir:
 • Pvc profil
 • Destek sacı
 • Conta
 • Bağlantı elemanları
 • Aksesuarlar
 • Montaj malzemeleri
 • Cam
 • Ekstralar
 • İşçilik

Yukarıdaki faktörler pvc pencere ve kapı sistemlerinin kalitesini az veya çok, fakat doğrudan etkiler.

PVC Profil

Kaliteli pvc doğrama / pencere üretmenin ilk ve en önemli koşulu kaliteli pvc profil kullanmaktır. Standartların gereklerini sağlayan, teknik olarak, uygulama ve üretim esnasında problem çıkarmayan, istenen yalıtım değerlerini sağlayan, uluslararası kalite belgelerine sahip pvc profiller kullanılmalıdır. Bu kriterleri sağlayan pvc profiller, standartları sağlayan bir pvc doğrama için ön koşuldur.

Destek Sacı

Pvc pencereye destek sacının en büyük faydası pencerenin iskeletini oluşturmak ve mukavemeti arttırmaktır. Bunun yanında ısıl değişimler karşısında yapının şekil değiştirmesini engellemek, montaj mukavemeti ve bağlantı kolaylığı sağlamak vb. faydaları vardır. PVC profilin şekline uygun destek sacı kullanılmalı ve PVC doğramada mümkün olan her ana profilinin her metresine tek parça destek sacı uygulanması ihmal edilmemelidir. Günümüzde, metal destek saclarının bire bir yerini alabilecek başka bir ürün henüz geliştirilememiştir.

Conta

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde kullanılan en etkili yalıtım malzemesi contadır. Günümüzde EPDM kauçuk ve TPE plastik esaslı contalar kullanılmaktadır.

Bağlantı Elemanları

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde bağlantı elemanları, kapı ve pencerelerin geometrik şekillerine ve bulundukları yere göre önem kazanmaktadır. Vidaların ve bağlantı takozlarının oluşturduğu bağlantı elemanları grubunda, iklim şartları ve korozyona sebep olacak etkenlerden etkilenmeyen kaplamalı ve aşınma direnci yüksek metal (zamak) malzemeler kullanılmalıdır.

Aksesuar

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde hareketli kısımları oluşturan ve hareketin oluşmasını sağlayan mekanizmalardır. Kalite belgelerine sahip, paslanma direnci yüksek, kullanım kolaylığı sağlayan sistemlerin seçilmesi gerekmektedir. Ölçü kriterlerine mutlaka uyulmalıdır.

Montaj Malzemeleri

Pvc doğramanın duvara sağlıklı monte edilmesini ve işlevini yerine getirmesini sağlayan malzemelerdir. Uzun ömürlü ve zamanla mukavemet zafiyeti oluşturmayacak malzemeler seçilmelidir.

Cam

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde alan olarak en büyük kısmı oluştururlar. Isı ve ses yalıtımı için en etkili unsurdur. Mimari yapıyı bozmayan, sisteme aşırı yük bindirmeyen, hareketin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı ve kalite belgelerine sahip camlar kullanılmalıdır. Özellikle çift cam sistemlerinde ısı ve ses yalıtımı sağladığı için “ısıcam sinerji” ve “ısıcam konfor” tercihi artmıştır.

Ekstralar

Ekstralar, Pvc kapı ve pencere sistemlerine ilave, görsel iyileştirme ve performans arttırıcı nihai müşterilerin diğer tüm istekleridir. Pervaz, lambiri, karolaj, mermer ve özel açılım sistemleri olarak tanımlanabilir.

İşçilik

Pvc pencere sistemlerinde kaliteyi etkileyen en büyük faktörlerden biri de işçilik ve montajdır. Birinci sınıf bir pvc profilden kalitesiz bir pvc doğrama – plastik pencere yapılabileceği gibi, kalitesiz bir pvc profilden iyi bir pvc doğrama yapmak da mümkün olabilmektedir.